Nekomentované

Vývoj cien nehnuteľností v roku 2021

Vývoj cien

Začiatok nového roka je aj časom kedy väčšina z nás bilancuje a hodnotí dianie v prechádzajúcom roku. Preto sme sa rozhodli napísať ďalší článok a venovať sa vývoju v oblasti realít v roku 2021. Súčasne si predstavíme určite predpoklady o ktorých si myslíme, že budú mať významný vplyv na realitný trh v novom roku.

Rok 2021 sa opäť niesol v znamení pandémie. Na rozdiel od prvého pandemického roku, spoločnosť dokázala fungovať v novej realite oveľa jednoduchšie. Na druhej strane, opačný scenár začal prevládať v samotnej ekonomike a hlavne v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch. V roku 2021 sme sa stali svedkami turbulentného nárastu cien materiálov a energii. 

V určitých momentoch, ceny stavebných materiálov vystrelili o desiatky percent, čo sa začalo negatívne prejavovať v predražovaní výstavby nových projektov. Tá bola v porovnaní s predchádzajúci rokom vyššia, avšak zaostávala za rokom 2019. Pre porovnanie, v druhom štvrťroku 2021 narástla medziročne o 8 %, no zároveň výrazne zaostávala oproti roku 2019.

Rastúce náklady viedli developerov k rozhodnutiu postupne znižovať ponuku rozostavaných nehnuteľností. V treťom kvartáli bolo z približne 1800 bytových jednotiek v ponuke na predaj iba vyše 1300 bytov a samotný predaj novostavieb medzi druhým a tretím kvartálom klesol o približne 40%. Cena nových nehnuteľností poskočila o 5% a medziročné o 16%. Priemerná cena za meter štvorcový začala atakovať hranicu 4000 EUR (s DPH). Obdobný vývoj sme sledovali aj na sekundárnom trhu. Medzi druhým a tretím kvartálom narástli ceny o viac než 8 % (270 EUR za meter štvorcový), avšak ponuka nehnuteľností klesla o 9%.

Pri pohľade na štatistiky NBS zisťujeme, že tempo rastu cien postupne spomaľuje. Kým rozdiel medzi prvým a druhým kvartálom predstavoval nárast o 3.1%, rozdiel medzi druhým a tretím kvartálom sa znížil na necelé jedno percento. Pri pohľade na historický vývoj v predpandemickom období platilo, že priemerné ceny nehnuteľností medzikvartálne rástli o približne 1.1%.

Hoci ešte nedisponujeme oficiálnou štatistikou k záveru roka, podľa realitného barometra Realitnej únie SR, priemerná cena bytov v krajských mestách poskočila až na sumu 2477 EUR, čo v medzikvartálnom vyjadrení predstavuje nárast o 22.9%. Toto zistenie na naznačuje solídny rast na celom území Slovenska. Bude teda zaujímavé sledovať reálne zistenia NBS a porovnať ich s výsledkami Realitnej únie.

Záver

Záverom článku by sme chceli zhrnúť pár podstatných poznatkov a načrtnúť si predstavu nasledujúceho vývoja cien v roku 2022. Realitný trh zaznamenal obrovský dvojciferný nárast cien v poslednom roku a je na mieste očakávanie, že z dôvodu rastúcej inflácie, ktorá podľa NBS nedosiahla svoj vrchol, sa zopakuje podobný scenár aj tento rok. Predpokladmi pre rast cien budú stabilné úrokové sadzby, rast miezd (na úrovni päť až osem percent), ekonomický rast (+ 5.8%) a v neposlednom rade slabá ponuka na primárnom, či sekundárnom trhu.

Každá nehnuteľnosť má svoje špecifiká, ktoré jej môžu pridávať na atraktivite a zároveň ovplyvňujú jej likvidnosť na trhu. Nezabúdajte na fakt, že ponuka nehnuteľností je obmedzená a dopyt je vysoký. Mzdy obyvateľstva nerástli podobným tempom ako ceny a to výrazne limituje predaj. V roku 2021 badáme trend, kedy sa predávali skôr lacnejšie nehnuteľnosti a niektorí analytici sa začali pohrávať s myšlienkou stropu rastu cien. Ak ste sa rozhodli ísť s nehnuteľnosťou na trh, nepodceňujte to a nechajte si poradiť od profesionálnej realitnej kancelárie.

V prípade akýchkoľvek otázok alebo záujmu zistiť hodnotu Vašej nehnuteľnosti, kontaktujte nás a my Vám radi pomôžeme.

Tím I&K